Jirkova cesta k mushingu?

Jirkova cesta k mushingu nebyla přímá. Vedla od vztahu k přírodě až k životní náhodě. V roce 1992 potkal ve vrchlabském sedlářství Honzu Chluma, ke kterému si šel koupit vodítko a obojek na Německého boxera. Z další návštěvy Honzy, tentokrát na jeho farmě, odcházel domů nejen s prvním štěnětem alaskána, ale také se zažehlým zápalem pro mushing. A díky Honzovi se vnořil do tajů mushingu zcela a na celý život.
Začínal postupně od bikejoringu (jízda se psem na kole) přes skijoring (jízda na běžkách se psem), ale po první jízdě se psím spřežením objevil svou opravdovou cestu. Rozšířil chov psů aljašských husky a dnes jich má přes 40. Starost o ně je Jirkovou prioritou.

Uprostřed podkrkonošských kopců vychovává a cvičí své psy už od štěňat. Klade velký důraz na kvalitní krmení, důsledný a systematický výcvik a efektivní trénink. Svým psům dává, spolu s každodenní pílí a obrovskou vytrvalostí, maximální péči.

Roky práce Jirka už mnohokrát zúročil a jeho psi mu vloženou energii a lásku vrátili v podobě úspěchů na českých i mezinárodních závodech. A ač mu né vždy přálo štěstí z důvodů nejrůznějších zranění či nemocí, patří dnes po právu ke špičce českého mushingu.